תפריט נגישות


italkit  איטלקית למתחילים - קריסטין הרמלitalkit

סקרה את הספר: לי יניני 

ספר מקסים שהגיע אלי בדיוק בזמן. קצבי, קריא, זורם שעמודיו עוברים מצד לצד בלי להרגיש. במילה אחת: תענוג!

הסיפור מגולל על ידי קט קונלי וראשיתו בחתונה של אחותה-בקי בת ה-29. קט רווקה המתגוררת בניו-יורק בת 34, עובדת כרואת חשבון ועוד לא מצאה את "האחד".

קט ובקי גדלו עם האבא. האב אירי אמריקאי והאם איטלקייה טמפרמנטית. האם עזבה את הבנות ביום בהיר אחד, וכשבוע ימים לפני שמלאו לקט שתים עשרה. האם גם חזרה
אחרי תקופה כאילו כלום לא קרה, כשקט כבר הייתה בכתה י"ב ובקי בכיתה ז', אך לא לזמן ארוך. האם נפטרה מהתקף לב בגיל 49.

בעקבות האירוע קט נטשה את כל חלומותיה, ופנתה ללימודי תואר בראיית חשבון. בסיום הלימודים היא קיבלה משרה בחברה שממוקמת קרוב למקום מגוריהם.

בקי חיה כמו באגדות לעומת קט שעבדה וחיה לפי הכללים בקפדנות, עד כך שאנשי הביטחון במשרד יכלו לכוון את שעונם, לפי המועדים שהיא מגיעה ויוצאת מהעבודה. החופשה היחידה שקט לקחה לעצמה הייתה, לפני השנה האחרונה שלה בקולג', שטסה לרומא והכירה את פרנצ'סקו. איטלקי, חתיך שחור שיער עם עיניים ירוקות ווספה. הוא היה מבוגר ממנה בשבע שנים, ובו היא הייתה מאוהבת, וזו גם הפעם היחידה שליבה נשבר. מאז... לא קרה כלום והאביר על הסוס הלבן לא הופיע.

מה בכל זאת גרם לקט המחושבת והאחראית לעזוב את הכול מאחוריה, ולטוס לרומא ולחפש את האהבה הישנה שלה? האימא? האבא? הסבתא? האחות? פרנצ'יסקו? כולם יחדיו וכל אחד לחוד. הסצנה של הסבתא בטקס החתונה של בקי היוה את הטריגר לשאלות: מה לא בסדר איתי? למה אף אחד לא אוהב אותי? ו...הופס... כאן החלו לחלחל התובנות: הגיע הזמן לשינוי. מה השינוי? טיסה לרומא למקום שהייתה בו לפני 13 שנים, לאותו מקום שפגשה את פרנצ'סקו ואת אותו גבר שגרם לה להחסיר פעימה.

אלא מה? מה שהתאים לפני 13 שנים לא בהכרח מתאים עכשיו... היא פוגשת את פרנצ'סקו שבא לאסוף אותה משדה התעופה, וכבר לאחר יום היא מתאכזבת מהמפגש איתו.

רחובות רומא והמפגשים עם אנשים מטלטלים את חייה. רומא מפגישה אותה עם דמויות מרתקות. באותן 4 שבועות קט חווה חוויות מרתקות, ומתמודדת עם חבורות וצלקות עבר, שהטרידו את מנוחתה וגרמו לה לאי שקט. תוך כדי תנועה היא נחשפת לסודות ומגלה את עצמה מחדש... קט מצליחה סוף סוף לצאת מאזור הנוחות ומעיזה...

קריסטין הרמל כתבה כאן סיפור מקסים. בסוף הספר היא מוסיפה הערות משלה ומספרת שלפני כמה שנים, היא בילתה עם חברתה באיטליה. וחלק מההרפתקאות שלהן מצאו את מקומן בספר הזה. הזיכרונות היפים שלה מאיטליה סבבו סביב אוכל מדהים, נופים והרבה רומנטיקה. קריסטין הרמל בחרה את רומא כגרעין, משום שהיא טובלת בהיסטוריה מרתקת.

העבר מעצב את כולנו, וב"איטלקית למתחילים" ניתן להבחין, עד כמה העבר משפיע על מהלכינו בהווה, ומעצב את עתידנו. רק במרחק הזמן ניתן להתמודד עם אי ההבנות והפצעים. לא לחינם נאמר מה שלא עושה השכל עושה הזמן...

הדמויות הנוספות ששולבו בספר מקסימות ועמוקות במידה הנכונה. אהבתי את קריס-החברה של קט במשרד רואי החשבון. קארינה המיוחדת שהשכירה חדר לקט, ניקו הילד של קארינה שגדל ללא אב, כמעט התאהבתי במרקו אציל הנפש, ומייקל שלא ויתר עד הרגע ש"כמעט" הרים ידיים והגורל עשה את שלו.

הכתיבה של קרסיטין הרמל שואבת, קלילה, מרגשת ומרתקת, עד כדי כך שאי אפשר להניח את הספר מהידיים, ועל אחת כמה וכמה, שמדובר בנופיה הקסומים של איטליה, לרבות ריחות המטבח האיטלקי שאהובים עלי במיוחד.

שילוב ההומור והסרט המוכר והעתיק "חופשה ברומא" מ1953, בכיכובם המעולה של גרגורי פק ואודרי הפבורן מצויינים. אהבתי את הרעיון שמאחוריו.

בשורה התחתונה: לא צריך לשכוח או לסלוח... אולי צריך לזכור הכול ולהיות מוכנים להתחיל מחדש...

מותק של ספר! ממליצה בחום וממתינה לספר הבא של קריסטין הרמל.

לי יניני

הוצאה: מודן, הוצאת הכורסא, פרוזה תרגום, תרגום: ניצה פלד, 286 עמודים, 2020

כריכה אחורית:

היא נסעה לרומא לחפש אהבה ומצאה את עצמה
קט קונלי לא לוקחת סיכונים. היא עובדת כרואת חשבון וגרה במרחק ביטחון ממשפחתה במנהטן. היא גם בת 34, לא נשואה, ובלי שום סיכוי ליחסים רומנטיים באופק. לאחר תקרית משפילה בחתונה של אחותה הצעירה, היא מחליטה להעז ולטוס לרומא בעקבות פרנצ'סקו, הגבר שבו התאהבה שלוש-עשרה שנים קודם לכן בטיול לאיטליה.
כשמתברר שפרנצ'סקו שונה מהגבר שזכרה, קט נסחפת לרחובותיה של רומא ללא שום רשת בטחון. בעזרתה של מלצרית אקסצנטרית עם דירה פנויה להשכרה, מסעדן יפה תואר שמכנה אותה "הנסיכה אן", וסודות משפחה שרק רומא תוכל לחשוף, קט מגלה שאפשר למצוא את האושר ברכיבה על וספה דוהרת... אם רק תהיה מוכנה לקחת כמה סיכונים.
איטלקית למתחילים הוא רומן קצבי, מרגש, מצחיק ורומנטי, שיסב לקוראים הנאה צרופה מתחילתו ועד סופו. זהו אחד מספריה המוקדמים של קריסטין הרמל, שכתבה את רבי המכר המתיקות שבשכחה, החיים שנועדו לי, כשניפגש שנית, רק עוד יום אחד והדירה ברחוב אמלי.