תפריט נגישות


ishaMeeverLayam  אישה מעבר לים - שרית ישי-לויishaMeeverLayam

סקרה את הספר: לי יניני 

 

ב"אישה מעבר לים" תמצאו מרכיבים דומים למה שקראנו ב"מלכת היופי של ירושלים". גם כאן יש נשים, גברים, מערכות יחסים, משפחה, רקע עטוף באירועים היסטוריים, ובקיצור עוד סאגה משפחתית על נושאים מעוררי מחשבה כמו: על החיים בצל, ומה קורה לאותן נשים שחיות ללא אהבה, וללא חיבוק של אימא.

בספר "מלכת היופי של ירושלים" וב"אישה מעבר לים" חוצים כחוט השני הסוגיות של איך קרירות, חסך באהבה, חום והמילה הטובה משפיעים על בני המשפחה.

אל תופתעו, גם פה תפגשו את גבריאל ממשפחת ארמוזה הספניולית מאוהל משה, ותמצאו שרידים של מסורת, מנהגים, ריחות אופייניים, ניבים ומשפטים בלאדינו של חכמי העדה. 

שרית ישי-לוי אפפה את הסאגה ברקע של תקופת השלטון המנדטורי, משברים, קשרים מיניים בין נשים יהודיות לחיילים אנגלים, ביקורת על החלטות מדיניות שהתקבלו אז, המחתרות, עת קום המדינה, הצנע, מלחמות, מלחמת יום הכיפורים במיוחד, ונופים של ירושלים, פריז ות"א. 

אני מודה שאת פרקיו הראשונים של הספר לא אהבתי. כמעט נטשתי! אבל בגלל ששמורה לשרית לוי-ישי פינה חמה בליבי על ספרה הקודם, התעקשתי להמשיך במלאכת הקריאה. 

הסיפור מגולל בפרקים כשכל פרק מוקדש לדמות מסוימת. נכון שהספר מגולל את סיפורן של שלוש נשים, אך אני חושבת שלדמות הגברית, יש במה לא מבוטלת, ואי אפשר להתעלם ממנה. אי-לכך לכן לא בטוח שהמשפט שנכתב על הכריכה: "שלוש נשים בלתי נשכחות עומדות בלב הרומן המסעיר אישה מעבר לים" מדוייק. לטעמי זה לא רק שלוש נשים יש גם גבר אחד שכבודו מונח במקומו-שאול צורף!

הדמויות הראשיות שמקבלות את הבמה בפרונט הן: לילי ושאול צורף – הוריה של אליה. אליה ודמותה של רחל-ר'ייצל סוגרת את המעגל. מעבר לדמויות הראשיות ישנן דמויות משנה ורקע, שתפקידן להעצים ולעבות את הדמויות הראשיות: ארי, אלדד, שרינה ואלברט צורף, אמיר קמינסקי ועוד.

העלילה מתחילה בפריז בבית קפה שכונתי פינתי שנשא את השם "לי דה ריבייר". עמוד 9: "מה לעזאזל אני עושה שוב בפריז? למה אני יושבת בבית הקפה שבו השתנו חיי? למה נשאו אותי רגליי למקום שבו נשבר ליבי ונותץ לאלפי רסיסים? מה אני מחפשת? הרי את התשובות אני יודעת, ארי סיפק אותן במלואן." מי זה ארי? מי השואלת? 

השואלת היא אליה שננטשה על ידי ארי-בעלה הישראלי בפריז. אליה הנבגדת, שבורת לב לרסיסים חוזרת לבית הוריה: לילי ושאול צורף. 

מכאן ואילך מצטרף סיפור חייה של לילי האם. לילי גדלה במנזר. היא הייתה תינוקת בת יום עטופה בשמיכה שנאספה על ידי אחת הנזירות מפתחו של המנזר בירושלים. לילי חונכה במנזר על פי הדת הנוצרית. בגיל 10 היא נחשפת ליהדותה בעקבות הפתק שהוצמד לבגדיה, כשהונחה בפתח המנזר, ואז היא החליטה לברוח עד שהגיעה לבית צעירי מזרחי ברחוב קינג גו'רג'.

את שאול בעלה לילי הכירה בחנות הפלאפל. הוא העריץ את האדמה עליה דרכה. הם נישאו ונולד להם בן. רון שהיה אמור להכניס לביתם אושר, שמחת חיים ואור לא שרד את השנה הראשונה לחייו, וכתוצאה מכך לילי נפלה לדיכאון ושברון לב. 

אליה נולדה לאחר שהבשארה (קוראת בקפה) הציעה ללילי להקים חיים חדשים. אליה שלא באשמתה לא הצליחה בייעוד שנקבע לה ובמקום להתעטף בחום ואהבה, היא זכתה לכתף קרה מלילי. למה? לילי האם, יצרה ריחוק מאליה מהפחד שמא תאבד גם אותה, כפי שאיבדה את רון בכורה.

בין לבין שרית שוזרת ונוטעת בסיפור ההווה, מידע על ילדותה של לילי כילדה במנזר, במוסד ועל הצלקות שנותרו בנפשה. 

שאול, בעלה של לילי ובנם של שרינה ואלברט איש טוב וצנוע. שרינה אימו, מתוארת כאם שעל פי דבריה יישק דבר. שאול אולץ על ידי האם לוותר על חלומו להיות מורה, ונכפה עליו לעסוק בצורפות כבן ממשיך בחנות של אביו בקינג גו'רג בת"א. הוא ביטל את עצמו בפני כל העולם ואשתו. לעיתים התחשק לו לצאת מהדלת ולא לחזור אבל זה לא קרה. הוא נותר מתוסכל ונאמן לאשתו. אותי אישית, הוא כבר עיצבן בטוב ליבו... זה קצת לא היה אמין בעיניי. 

אהבתי את אלדד "המציל" תרתי משמע. אלדד ואליה נפצעו בחייהם, ושניהם יצאו יחדיו למסע ריפוי פצעים. האם הם יצליחו?

בפרקים האחרונים של הספר מצטרפת דמותה של ר'ייצל-רחל. זו האישה שמעבר לים שסוגרת את המעגל. גם ר'ייצל ננטשה וכיצד היא קשורה ללילי ואליה תקראו עצמאית. זה החלק שמשיב לשאלות שנשאלות במהלך מלאכת הקריאה. 

הכתיבה של שרית ישי-לוי טובה. הסאגה מעניינת אם כי אותי אישית לא ממש ריתקה בתחילתה. אישית קשה לי לקרוא על נשים שאינן עומדות על שלהן, ולדעתי זו הסיבה שגם פחות התחברתי לתחילתו של הספר. לאחר מספר פרקים התחברתי והקריאה בו קיבלה תאוצה. התעקשותי קרתה בגלל הפינה החמה שאני שומרת לשרית ישי-לוי בעקבות הספר "מלכת היופי של ירושלים" שמאוד אהבתי. 

זהו ספרה השני של שרית ישי-לוי וכבודו מונח במקומו. יש בו מהמורות, כמה פרונקלים מעצבנים, פירוט יתר, ועומס דמויות שמהוות הפרעה לרצף הקריאה. לצערי נפלה טעות במהלך תיאור אירוע מסוים, שלא אציין אותו מכיוון שהוא עלול לקלקל את חווית הקריאה. 

אני חושבת שקיצור הסאגה, וחסך בפירוט יתר היה מטיב עם הספר הזה.

הספר מזכיר בקווים כלליים את חייה הביוגרפיים של הסופרת, ושרית ביד מיומנת ובאומנות רבה הביאה אותו לקוראיה בקורים עדינים של רגש.

מומלץ? כן .... אבל זה לא "מלכת היופי של ירושלים"... מסתבר שמלכה יש רק אחת! 

בשורה התחתונה: "אנחנו שחקנים בתיאטרון של אלוהים. הוא מביים את החיים שלנו ומזיז אותנו כאילו היינו כלים על לוח שחמט. מי היה מאמין שסיפור כזה בכלל אפשרי". (עמוד 455 מתוך הספר) 

לי יניני

מודן, הוצאה לאור, פרוזה מקור, 470 עמודים


כריכה אחורית:

אישה צעירה שבעלה עוזב אותה בבית קפה בפריז; אם שנעלמת מדי יום לשעות ארוכות ובתה אינה יודעת לאן; ואישה מסתורית שנטשה תינוקת בת יום בליל שלג בפתח מנזר בירושלים. אלה הם המפתחות לסיפור גועש וסוחף, הלוקח אותנו אל סמטאות הרובע הלטיני בפריז ואל תל אביב של שנות השבעים, ומחבר בין ירושלים המנדטורית לעיירה ציורית באנגליה. שם מחפשות הנשים את זהותן ואת עצמן, ואת עברן הלוט בערפל. כל אחת מהן עתידה לעבור תהפוכות בחייה, והסיפור קושר ביניהן ביד אמן, בנימים של אהבה ושנאה, שברון לב, דם ודמעות.
אישה מעבר לים הוא רומן נפלא הנכנס אל הלב ואינו מרפה. בהשתרעו על פני שלושה דורות הוא מגולל סיפור על עוצמה נשית ואומץ ועל גיבורות החיות את החיים בכל עוצמתם וכאבם. הגיבורות של שרית ישי–לוי ניצבות מול הייסורים שקורות חייהן, או אולי הגורל, המטירו עליהן, ופוגשות באהבה גדולה שרק היא תוכל לנצח כנגד כל הסיכויים כולם.
שרית ישי–לוי, מחברת רב-המכר מלכת היופי של ירושלים, היא עיתונאית. מלכת היופי של ירושלים זכה להצלחה רבה בארץ ובעולם. הוא מכר כ 200,000-עותקים ותורגם לשפות רבות.