תפריט נגישות


reis  רעיס - ניר כהןreis

סקרה את הספר: לי יניני 

 


ניר כהן מגולל בספרו "רעיס" את קורותיה של משפחת רעיס ובמיוחד של יעקב ושלושת בניו: מיכאל, אליהו ומשה על פני עשרים שנים. (1938-1958).

שלושת הבנים גדלו עם האב, משום שהאם נפטרה בעת הלידה של הבן הצעיר – משה.

יעקב רעיס בעל המשפחה פרנס את משפחתו, באמצעות בסטה של ירקות שמוקמה בשוק. מכיוון שהוא ידע קרוא וכתוב נהגו לכנותו בשם "הירקן החכם (ד'כי חודרג'י). כמו לכל הורה גם ליעקב היה חשוב שבניו יהיו משכילים ויקדישו את זמנם ללימודים

מיכאל רעיס-הבן הבכור, נשלח עם הסבתא ויקטוריה לאנגליה ולמד רפואה ב"סנט ג'ורג'". כדי לטשטש את זהותו היהודית, הסבתא שינתה את שמו למייקל גווין, ואפילו אילצה אותו לבקר בכנסייה כדי להתערות בחברה האנגלית

אליהו רעיס-הסנדוויץ' אהב כדורגל. בדרך כלל הוא סייע לאביו בדוכן בשוק. באחד הימים הוא מקבל הצעה מפתה לשחק באנגליה

משה רעיס-הבן הקטן הרגיש רגשות אשם על כך שאמו נפטרה בעת לידתו. לימודים היו עבורו בגדר המלצה, מאידך גיסא הוא אהב ספרים, ולא פחד מאף אחד. השוטטות שלו ברובע המוסלמי בירושלים הפגישה אותו עם מוסטפא, והעסקים ביניהם לא היו בדיוק "כשרים". על רקע רגשות האשם משה הרחיק לכת מאביו, ומצא אוזן קשבת אצל הסבא אי-טנבקו שהתמחה בטעימת טבק. חוצפה לא הייתה חסרה למשה, והוא אפילו התאהב במיכל המבוגרת ממנו בשנתיים, וממשפחה קצת יותר מיוחסת משלו...

ניר כהן כתב כאן ספר בכתיבה רהוטה, מהולה בביטויים משולבים בעברית וערבית ,לרבות שיבושי לשון בחן רב, שמעלים חיוך והתכרבלות עם רגעי נוסטלגיה.

המסע של משפחת רעיס, חולש על פני אירועים היסטוריים, ומוקפים באטמוספרה שעטפה את הישוב העברי כאן, לפני קום המדינה ולאחר הקמתה. כגון: היחסים עם השכנים הערבים, השלטון המנדטורי, מלחמתה העצמאות, הכרזת המדינה, הקרבות בירושלים, העלייה של ניצולי השואה ארצה, הפריצה לכלא עכו ועוד.

למרות שניר כהן נגע במנעד של מאורעות היסטוריות שקרו בארץ באותה עת, מצאתי חסך באירועי מלחמת העולם השנייה, כמו; השפעתה ויחסו של הישוב העברי לנחלי הדם שזרמו באירופה באותה עת.

החלק הראשון (1938 עד 1947) חולק למרווחים ותקופות בצפיפות, לעומת החלק השני שחולק לתקופה אחת מ-1948 עד 1958. לדעתי עובדה זו נותנת עילה לתחושת השינוי בקצב אצל הקורא.

אהבתי את הצילום מלפני קום המדינה על רקע בניין סנסור שבכיכר ציון על גבי הכריכה. לטעמי בהחלט צילום מתאים והולם את תוכנו של הספר

הסצנה האחרונה סוגרת מעגל, היא מרגשת, נוגעת ובמיוחד שלאותה סיטואציה התווסף רקע של שמיים בוכים... 

סקרנתי? תקראו...

בשורה התחתונה ספר ביכורים פשוט, ישיר, עם טעימה של פעם... ואם תתעקשו תמצאו בו המלצות של הסופר, כיצד לפסוע בשביל הזהב, במדינה כל כך קטנה ועם מגוון של השקפות ודעות.

ממליצה בחום. אני הרגשתי כמטיילת ברחובותיה וסמטאותיה המצויירים של ירושלים המופלאה.

לי יניני 

הוצאה עצמית, פרוזה מקור, 320 עמודים, 2019