תפריט נגישות


nesicha  נסיכה מרוקנית - מקס בן שטרית nesicha

סקרה את הספר: לי יניני 

 


הספר "נסיכה מרוקנית" הינו רומן מטלטל על רקע אירועים היסטוריים של יהדות מרוקו.


ראשיתו ב-1934 כחמש שנים לפני מלחמת העולם השנייה בקזבלנקה וסופו בראשית המאה הקודמת.

שלושת גיבורי העלילה: דניאל היהודי, סמירה היפיפיה משבט הברברים ומשפחה מיוחסת, ומוחמד אופקיר – אחיה של סמירה שידע לנתב את דרכיו היטב, והפך לאיש סודו של המלך ונועץ גורלות.

דניאל ילד עירוני שנולד בקזבלנקה. הוריו נהגו לצאת בכל שנה לחופשה בהרים, לפקוד קברי קדושים ולנפוש באגדיר. בדרכם לנופש נהגו להשאיר את דניאל אצל הדוד בטרודנט שבהרי האטלס. הוא נהג לבלות שם עם בני דודו ולבקר בשוקי הבהמות. למרות הדחייה שחש בריחן הדוחה של הבהמות, עם השנים הוא הצליח לכבד את מנהגי המקום ואפילו לאהוב סוסים.

את מוחמד אופקיר בן ה-12 דניאל פגש לראשונה בשוק הבהמות. כבר אז הבין דניאל שמדובר בילד ממשפחה אצילית. מוחמד היה בנו של קאיד –מוכתר האזור ששורשי המשפחה צפונים במאה השלוש עשרה. קאיד היה מקורב למוחמד החמישי-מלך מרוקו, ולשניהם הייתה שותפות בחברות רבות, וניהלו אימפריה כלכלית בהרי האטלס.

כששב דניאל מקזבלנקה הוא סיפר לחבריו: פייר הצרפתי וכליפא המוסלמי "אני מרגיש שגורלי קשור בגורלו ושעוד יהיו לנו מפגשים מרתקים". (עמוד 8). כבר בנערותו ידע דניאל שגורלו שלו ושל מוחמד אופקיר ישוזרו אחד בשני.

בביקור נוסף של דניאל אצל בני דודיו הוא שוב פגש את מוחמד. באותו מעמד הם החליפו מספר מילים וכל אחד פנה לדרכו.

רצה הגורל ובמקרה דניאל הופתע לפגוש את מוחמד בכניסה לבית הספר הצרפתי בקזבלנקה. מכאן ואילך הקשר ביניהם התהדק, ובמסגרת היחסים דניאל ביקר בביתו של מוחמד. באחד הביקורים הוא נחשף לאחותו-סמירה. יופייה הקסים אותו ומכאן ואילך מחשבותיו סבבו סביב סמירה.

האם למרות הבדלי מוצא ודת הצליחו סמירה ודניאל לממש את אהבתם? את התשובה תמצאו בעצמכם...

הרומן מגולל בפני הקורא על רקע אירועים היסטוריים מרתקים, מנהגי המקום, השקפות עולם ודת. ד"ר מקס בן-שטרית לוקח את הקורא למסע אירועים מכוננים כמו: מלחמת העולם השנייה בצפון אפריקה, היחס ליהדות מרוקו, משטר וישי, הפוגרומים ביהודים, יחסו של המלך והסביבה ליהודים, גלותו של מלך מרוקו, העלייה הבלתי לגאלית, תקופת הצנע בארץ ועוד. כמו כן הסופר לא דילג על פרשות שונות כמו: פרשת "בן ברקה" בה היה מעורב המוסד. פרשה שגרמה לסערה פוליטית, עד כדי כך שיחסי צרפת וישראל התדרדרו לשפל שלא היה. "מבצע יכין" (מבצע להעלאת יהודי מרוקו בין השנים 1961-64). מבצע חשוב שהתבצע במסגרת הסכם עם חסן השני- מלך מרוקו, בתנאי שיעדם המוצהר של היהודים שיוצאים ממרוקו לא יהיה ישראל. בזמנו על כל עולה ממשלת ישראל שילמה למרוקו 50 דולר. מבצע נוסף ולא פחות חשוב היה "מבצע דמוקלס" שכלל משלוח מעטפות נפץ, למדענים גרמנים במצרים שעסקו בפיתוח טכנולוגיה צבאית מתקדמת ועוד. 

המאורעות ההיסטוריים המוזכרים בספר שלחו אותי מעת לעת לגלוש במרשתת, ולברר את הפרטים בעצמי. למרות אי הדיוקים והאירועים שהוזכרו וקשרו קשר ל"מסגרת" ושרותי הביטחון, נחשפתי למידע מרתק ומעניין, שאני בספק רב אם צוינו ויצוינו בשיעורי ההיסטוריה בבתי הספר.

בכל המאורעות שולבו שלושת הדמויות המרכזיות. דניאל הפך למנהיג בעל השפעה ומפקד "המסגרת", והיה אחראי על משימות סודיות והברחת יהודים לישראל עם דרכונים מזויפים. סמירה ניצלה מרוע הגזירה, לא הפכה לפילגשו של המלך והלכה אחר ליבה, ואילו מוחמד, הפך את עורו וקבע את גורלם ותסריט חייהם של סמירה ודניאל לרבות משפחתו הקרובה.

הכתיבה של ד"ר מקס בן שטרית, קצבית, מעוררת עניין, בהירה ומובאת לקורא בגובה העיניים. ניתן להבחין שבוצעה כאן עבודת מחקר על פיסת תקופה ואירועים היסטוריים שאיכלסו את אותה עת. 

העלילה חולקה לעשרה פרקים שהפרק האחרון הוא הארוך ביותר.

אהבתי את החלוקה לפרקים והפונט השונה, בתוספות והביאורים לאירועים ההיסטוריים ומנהגי המקום. כמו ההבהרה שניכתבה בהרחבה על שבט הברברים ומוצאם, מנהגי המקום, טכסים וכו'.

העלילה תפורה היטב, אלא שמעת לעת צפו קטעים פחות אמינים, טעויות תחביר ושגיאות דפוס כמו: בעמוד 145 צריך להיות "ממך", בעמוד 162 בפתיח המילה הראשונה מיותרת ועוד. לדעתי לא היה מזיק וראוי יהיה לבצע הגהה מוקפדת במהדורה הבאה.

בשורה התחתונה: "הכל צפוי והרשות נתונה". (אבות פרק ג', ט"ו)

ממליצה בחום ובמיוחד לשוחרי ההיסטוריה.

לי יניני

צבעונים – הוצאה לאור, פרוזה/היסטוריה, 298 עמודים, 2018