תפריט נגישות


ashofet  השופט - שי אספריל ashofet

סקרה את הספר: לי יניני 

ספר קריא מרתק, מעורר מחשבה המציף שאלות נוקבות ומטרידות.

העלילה מגוללת בארבעה חלקים שבכולם תמצאו את אריאל השופט, וביניהם ישולבו דמויות נוספות: מרסל, נתן ועוד.

שי אספריל מתחיל את ספרו בדמויות של אריאל וכך זה מתחיל: "כה נורא הוא השקר שבשתיקה, כה נתעב הוא הסוד" (עמוד 9).

אריאל נולד בעכו לאם יחידנית. כשהיה ילד הוא שאל את אימו על אביו. היא מצידה שתקה או התחמקה. אריאל זכר את אביו כאדם שנטש אותו ולא התעניין בו. מעולם אריאל לא זכה ממנו למתנת יום הולדת, לכרטיס ברכה, בביקור מצידו, בעליה לתורה בבית הכנסת או בנוכחות במסיבות בתי הספר. זה האדם שלא היה בשבילו אף פעם, לא מלפניו, לא מאחוריו ולא לצידו.

רק בהגיעו לגיל 24 כשאימו רותי בת ה-46 התקרבה לסוף דרכה, אריאל התעקש לפני שתעצום את עיניה ותיפרד מעולם החיים. האם היא אמרה לו סוף סוף מי האב?

בגיל 18 אריאל התגייס ליחידת המסתערבים של דובדבן. אלה היו ימים של האינתיפאדה. את לימודי המשפטים סיים בגיל 25 והחל להתמחות אצל סגנית ביהמ"ש דאז. העונג מכתיבת פסקי הדין שסגנית ביהמ"ש חתמה עליהם, הבהירו לו שהוא נועד להיות שופט בבוא היום.

ברגע מכונן שישאיר עקבות, ולפני מינויו לשופט לביהמ"ש המחוזי הוא יצא לדייט עם סוזנה – אשת איש שהכיר באמצעות הרשתות החברתיות. מערכת היחסים בין סוזנה ואריאל הסתיימה באופן חד-צדדי. כאן נחרץ עתידו לכיסא הנכסף בביהמ"ש העליון. מה קרה? איך סוזנה קשורה לכך? מי ומה התערבו בחלומותיו ומטרותיו?

כאנליסט מבריק שי אספריל מציג בחלק הראשון דמויות נוספות (מרסל ונתן), שלכאורה אין קשר ביניהן, אך בהמשך אריאל השופט, יצטרך לתת את הדעת מול האיום שלהם.

לכאן נכנסת השאלה איך השופט אריאל המייצג את החוק, הצדק והיושר יפעל? מה יעמוד לנגד עיניו כאשר ישב על כיסא השופט?

כצייר מיומן ובמלאכת מחשבת שי אספריל מחבר את כל היובלים לנהר אחד שמתנקז למקום אחד.

"
השופט" מציץ לנפשו של האדם ומגולל מנעד שאלות, רבדים ועובדות: אמת, שקר, חוק, צדק, יחסי הורים וילדיהם, גורל, החלטות, בחירות, התלבטויות, משברים, שכול, חרדות, בגידה ועוד.

הדמויות בנויות היטב, מעניינות, מגוונות, ססגוניות שלכל אחת יש את הדבשת שלה.

סגנון הכתיבה מרתק, עשיר, מתוחכם, שנון ומעלה אסוציאציות.

אני התענגתי מ-284 עמודים בסופש האחרון.

בשורה התחתונה: "יש דברים שיותר טוב שלא לחקור בהם יותר מידי". (עמוד 279

לי יניני

הוצאת עם עובד, פרוזה מקור, 284 עמודים, 2019