תפריט נגישות


teshaShaot  תשע שעות - ניר אזולאיteshaShaot

 


ניר אזולאי מגולל כאן עלילה על פני שנה, בחברה הייטיקסטית הממוקמת בלב ליבה של המדינה: "מדינת תל-אביב".

העלילה מתחילה ב-25 בספטמבר ומסתימת כעבור שנה ב-13 בספטמבר. ב-25 בספטמבר גידי הגיע לעבוד בחברת הייטק, המאכלסת את קומה 22 בבניין רב-קומות המשקיף לים התיכון.

גידי ביומו הראשון לעבודתו מצטרף לחדרם של יובל ויורו. יובל לא אוהב שאנשים חדשים שנכנסים לאזור הנוחות שלו. לעומתו, יורו שעלה לארץ עם הוריו, לאחר העלייה הגדולה מברית-המועצות, ניחן בשלוות נפש מולדת, ולא הייתה לו בעיה לפתח שיחה עם כל אחד.

מכירים את המומנטום שאחרי כמה שנים, פוגשים מישהו מהעבר במקום הכי לא צפוי? אז זהו.... בדיוק! מסתבר שגידי ויובל הכירו בעבר, בטיול הגדול שלאחר השחרור מהצבא בדרום אמריקה.

בעבר, יובל עבד במיקרוסופט והתפטר לאחר שהוצע לו קידום לראש צוות. הוא נשוי לגלי ולשניהם תינוקת בת שלושה חודשים – רוני. עבור יובל, לגדל ילד זה סיוט (עמוד 66).

מי מאתנו לא מכיר את ההרגשה של היום הראשון במקום עבודה חדש? בדרך כלל בוחנים אותך, ולאחר מכן מפטמים אותך במידע כמו: עשה ואל תעשה, חובת הפסקת צהריים ומיצוי זמנה עד תום ועוד. מה שברור הוא שבחברה הזו עובדים לפי החוקים היבשים והידועים: ימי הבראה, ימי חופשה, ימי מחלה ועוד. אפילו פרנדרו המסעדן שהגיש לחבורה הזו את ארוחת הצהריים, ידע הכול על החברה ושיעשע את פוקדי מסעדתו בקסם מיוחד.

היות וגידי החל את עבודתו בתחילת השנה החדשה, הוא זכה להשתתף בטקס הרמת כוסית של כל עובדי החברה.
באותו טקס, רחמים המנכ"ל ובעל השליטה בחברה, הכריז על ניצול הכינוס, והודיע על כמה גזירות חדשות והפתעות: יום חמישי השחור בוטל, ובמקומו יהיה משהו אחר. מה? עד סוף החגים ביקש שהעובדים יתחלקו לצוותים, של שניים עד ארבעה אנשים, וכל צוות יגיש עד סוף השנה, רעיונות והצעות שישפרו את החברה. מטרת הרעיון: שכול העובדים ירגישו שזה הבית השני שלהם

הוחלט, שבשנה הבאה יוכרז על הצוות הזוכה, שהצעותיו תרמו לחברה משמעותית, ואותו צוות יזכה לקבל פרס. מה הפרס? כרטיס טיסה לכל יעד שיבחר, חמישה ימי חופשה על חשבון החברה, ואלפיים דולר נטו לבזבוזים. Wow – שווה? שווה!

רוצים לדעת איזה צוות זכה ואיך? תקראו...בדרך יש הפתעות ואל תשכחו שבכל דרך יש צמתים ופניות...

מכאן ואילך מגוללת שנה בחיי האדם ההייטקסטי. היות ועובד הייטק הוא לא רובוט, ניר אזולאי השיל והפריד את השכבות וחשף את תוכנן

אין בספר דמות אחת בולטת שמובילה את העלילה. הובלת העלילה יוצאת מן הכוח לפועל על ידי עבודת צוות המורכבת מאנשים, שלכל אחד מאנשי בצוות עולם ומלואו: עבר, סודות, כאב, טראומות, חשש והתלבטויות. לצוות של יובל, יורו וגידי מצטרפת מיכאלה שסוף סוף מצליחה להתאהב. גידי, מצליח להשתחרר ממערכת יחסים כואבת, ויובל מבין את המחויבות המשפחתית. אני התאהבתי בגלי אשתו של יובל. פשוט אישה מדהימה

היות וזכיתי לקרוא גם את ספרו הקודם של ניר אזולאי "רסיסי טיולים", אני מרשה לעצמי לבשר שהספר הנוכחי הרבה יותר מובנה, בוגר, ומהודק. הכתיבה נפלאה, ברורה ובהירה ושילובם מניע את הקורא לקריאה רציפה.

ניר אזולאי, ברגישות האופיינית לו לא מהסס להגיש לקורא, עוגה ללא הקישוטים שנוהגים להקרים הקונדיטורים, כדי לטשטש סדקים שנוצרו בעת האפיה.

הנגיעות בספר חולשות על מנעד נושאים: הנישואין, השגרה היומית, הטיפול בתינוקת, והשילוב של אפור ווורוד שיש לנו בקפסולת החיים.

מצאתי את הספר כספר אמיתי קליל ונפלא שידבר לכל אחד מאיתנו.

זה לא סוד שאנחנו נמצאים יותר במקום העבודה מאשר בבית, ותשע שעות לרבים מאתנו הן המלצה בלבד. מול אותן שעות אפורות של הגשת דוחות ומצגות, יש גם רגעים חברתיים, והדרור שכולנו לוקחים לעצמנו, הכוללים את המיצוי העצמי, תוך כדי תקווה לנתץ את השגרה

הקלילות והפשטות בכתיבה ב"תשע שעות", משגרת את הקורא לתובנות וללא מעט הרהורים

אהבתי את הכתיבה והקצב. זה בדיוק אותם ספרים שמחליקים בגרון כמו גלידה איכותית, תוך כדי חלימה על הטילון הבא

בעבר נהגנו להשתמש במשפט משעשע: "העבודה היא חיינו אבל לא בשבילנו"... אני עדיין תקועה בחלקו הראשון של המשפט, ולא ניראה לי שאעבור לחלק השני של המשפט

בשורה התחתונה: ספר מקורי ישראלי שיהווה אספקלריה לכל אחד מאיתנו.

ניר, תודה! נהניתי לקרוא וממתינה ליצירה הבאה שלך... לילד השלישי. J 

לי יניני

ספרי ניב-פרוזה מקור, 270 עמודים, 2018