תפריט נגישות


hazama  הצמה - לטישיה קולומבניhazama


צמה הינה שילוב של לפחות שלושה מרכיבים גמישים שזורים האחד בשני. שיזורם יוצר את המבנה של הצמה. ישנן סוגי צמות: צמה סינית, צרפתית, אפריקאית הולנדית וכד' אך כולן מבוססות על המבנה הבסיסי.

משם הספר והאיור על גבי הכריכה ניתן להבין שעסקינן בספר העוסק בנשים.

לטישיה קולומבני השתמשה ב"צמה" כמטאפורה, ואיגדה בספרה שלושה סיפורים על שלוש נשים, שכל סיפור שזור אחד בשני. שלוש נשים שונות, ממדינות שונות ומשלוש קצוות עולם: הודו, סיציליה, קנדה. מי הן הנשים

סמיטה מהודו-נשואה לנג'רג'יאן. לא למדה מעולם אבל הבת שלה לליטה מתחילה ללמוד. בניגוד אליה שבגיל שש אימה לקחה אותה לאסוף צואה של אחרים. היא הקיאה ... אך האם התעקשה ואמרה לה: "את תתרגלי". 

על אף שהממשל הבטיח בתי שימוש ברחבי המדינה לבבדלפור הם לא הגיעו. אנשים הטילו צואה תחת כיפת השמים בכל מקום והכול היה מטונף. הנהרות, השדות המעיינות ומה לא? מי ששפר גורלו התקין פינה בחצר ביתו, או יצר חור בקרקע ואלה נקראו "שירותים יבשים". 

נשים כמו סמיטה פינו את השירותים הללו בידיים חשופות

בעלה של נטישה עסק בעבודה לא פחות נעימה – הוא היה לוכד עכברושים. לאחר שנג'רג'יאן לכד את העכברושים. הם צלו אותם ואכלו מהם. מעדן שנקרא "עוף לעניים".

ג'וליה מסיציליה-עובדת במפעל הפאות המשפחתי יחד עם אביה. אחיותיה לא התעניינו בבית המלאכה. אחותה הגדולה נישאה וילד ארבעה ילדים, ואחותה הצעירה למדה בתיכון והתעניינה בעולם האופנה והדוגמנות.

באחד הימים אביה נפגע בתאונת דרכים, טרגדיה שגרמה לשינוי בחייה.

שרה מקנדה-גרושה פעמיים. היא מתעוררת כל בוקר בחמש בבוקר. יש לה ריטואל קבוע בתנועות יעילות ומדויקות: להתקלח, להתלבש, להכין ארוחת בוקר לילדים ולפנותם לבתי הספר. היא וורקהוליסטית הכול צריך להיות כאן, עכשיו ומיד. כאשר שרה מתבשרת על מחלתה החיים מקבלים אצלה משמעות שונה.

הספר מגולל בפרקים קצרים על ידי שלושת הנשים ופורש בפני הקורא את חייהן.

שלושת הסיפורים שזורים האחד בשני כצמה, וכל הנשים מתחילות את סיפורן בבוקר, בנקודת זמן אחת בדיוק כמו הצמה. כל אירוע בחיי הנשים הללו גורם לשינוי ועליו תקראו לבד.

לטישיה קולומבני הביאה לנו ספר מגדרי מבעבע על נשים. הספר נגמע בקריאה רציפה, רווי בתובנות ומדגיש עד כמה אירועים טרגיים, מהווים קרש קפיצה לתחנה אחרת של החיים.

בשורה התחתונה: כולנו חלק מסיפור גדול שנקרא "היקום".

לי יניני 

כנרת זמורה ביתן, ז'אנר: פרוזה-תרגום, 192 עמודים, 2018