תפריט נגישות


mefursemet  מפורסמת בעל כורחה - אורלי קראוס ויינרmefursemet


בעבר, כבר כתבתי על ספרים קודמים שקראתי מבית היוצר של אורלי קראוס ויינר, שאורלי יודעת למהול קוקטילים טובים שמחליקים טוב בגרון. בספר הזה תמצאו קוקטיל שמורכב ממותחן מעורבל ברומן.

גם כאן אורלי קראוס ויינר מניעה את העלילה בשני נתיבים שנפגשים בצומת ועוצרים ברמזור:
א) בעקבות מציאת יומנה של הסבא, סיפור משפחתי על הסבתא נחמה והסבא רומק
ב) עלילת מתח העוסקת בפענוח תעלומה שחושפת סודות.

הכתיבה של אורלי קצבית, טובה, ובגובה העיניים וזה בדיוק מה שהייתי צריכה ליום הכיפורים.

לא תמצאו כאן תחכום ספרותי, או מטאפורות ותיאורי נוף קסומים. הכול אצל אורלי קליל, בערך וקצת ליד. מאוד מזכיר לי את המתכונים שקבלתי מאימי ז"ל. שימי קצת מים, כמה קצת? מלח פלפל מעט, ככה, שתי אצבעות, את כבר תרגישי... ולמילה "תרגישי" יש כאן חשיבות, משום שאורלי כותבת מהבטן. היא מרגישה ומרכיבה משפטים שהופכים לסיפור דרמתי-מלודרמטי ועלילתי

שמו של הספר: "מפורסמת בעל כורחה" כיוון שאבישג (שוגי) סורקין, המורה מבית ספר "נחשב" הפכה תוך דקות למפורסמת.

למה?

בערב כלולותיה ודקות אחדות לפני שבח"ל יענוד לה את הטבעת, היא מגלה שאסף, בעלה לעתיד בגד בה יומיים קודם עם סתיו חברתה הטובה.

כעוסה ומבולבלת ותוך כדי שהיא נאחזת במבטיהם של הוריה, שוגי מודיעה לקהל שבא לשמוח ביומה הגדול: "אני מצטערת להודיע לכם, אבל לפני רגע שמעתי שהחתן שכב עם מנהלת הטקס. לכן בנסיבות האלה, לא נראה לי שאני מעוניינת להתחתן איתו." (עמודים 9/10) בום

מכאן ואילך שוגי שבורת הלב מנסה לאסוף את עצמה ונוסעת לבר. שם היא נתקלת ביואב שהציל אותה מסיטואציה לא נעימה.

החיבור בין שוגי השבירה ליואב המציל, הופך לסיפור אהבה עם קורי מתח מתגלגל, בליווי דמויות נוספות מרתקות מהעולם עברייני.

בד בבד סרטון "פיצוץ החתונה" הועלה לרשת, והפך לסרטון ויראלי עד כדי כך ששבר את שיאי הציפייה ביוטוב. עובדה זו מסבכת אותה עם מקום עבודתה בבית הספר התיכון, בניהולה הקשוח והקפדני של נירה בר טוב, ששוקלת לבטל את מינויה למחנכת הכיתה בעקבות האירוע הדרמטי

לתוך המשבר נוחת האח הטוב-רותם. הוא מלווה אותה ומנסה למוסס את המועקה והשיברון לב בהם נתקפה אחותו. בין לבין הידוק היחסים בין האח והאחות, מתגלה גם היומן של סבתא נחמה, שמוביל אותם לעבר וקושר את שניהם, ולא רק אותם לחיים בהווה.

עם התקדמות העלילה, ומלבד המשולש הרומנטי, אסף החתן הבוגד, וסתיו החברה הטובה מצטרפות דמויות נוספות: יואב הברמן שמלמד מתמטיקה בתיכוניים אקסטרניים, ליאורה המורה למתמטיקה ומחשבים שנחשבת לאינטליגנטית ומצחיקה, וככל שחלף הזמן הפגישות בקפיטריה בין שוגי לליאורה התעצמו וקרבו ביניהן. גם אור הנער המוכשר הכניס לא מעט סקרנות ופלפל עלילה. באותה עת גם ביומן של סבתא לא חסרו דמויות: שושנה התימנייה שהיתה חברתה הטובה של הסבתא, תמר פרלמוטר- נכדתה היפיפיה עם העיניים התכולות של שושנה ועוד.

נוסף בין שני הנתיבים: היומן והעלילה שתקראו בעצמכם, אורלי קראוס ויינר נוגעת במנעד נושאים נוספים שמעסיקים את החברה הישראלית ובכלל: המהפכה הטכנולוגית, הצימאון להצצה סטייל "האח הגדול", הרשתות החברתיות, הפייסבוק, הפחד מד"ר גוגל שרודף אחריך, וכיצד כל פוסט פיקנטי הופך מיד לויראלי. אורלי מכניסה גם את היחס לעלייה התימנית בראשית המאה הקודמת, ומזכירה את פרשת "תימני כנרת המגורשים". 

בליל הנושאים הללו הרגיש לי שיותר ממה שהעגל רוצה לינוק - הפרה רוצה להניק.

לדעתי הספר לא חף מגומות ולעיתים התפירה בין הפרקים רופפת. לדוגמא: הסיומת של פרק 26 וראשיתו של פרק 27

יש בעלילה מספר עובדות היסטורית מועשרות בבדיון רב, לעיתים מאולץ ושלא תמיד היה לטעמי.

למרות הערות והארות אלה, העלילה קולחת, זורמת, סוחפת ואפילו מפתיעה בסופה, ולכם נשאר רק לגלות כיצד שני הסיפורים הללו שלובים אחד עם השני.

בשורה התחתונה נהניתי, וקבלתי ספר אחד עם שתי עלילות, שהפתיח שלו בשבוע האחרון של החופש הגדול וסיומו בסתיו

אחד מסממני הסתיו: נשירת העלים מהעצים. יש שיגידו שזה עצוב, באירופה זה מקסים, ואחרים יטענו שזה הניקוי של הטבע, לקראת צמיחה מחודשת. קחו את הציור הזה לאן שאתם רוצים.

תיהנו.

לי יניני

ידיעות ספרים, פרוזה מקור, 427 עמודים, 2018