תפריט נגישות


 n  במציאות אחרת - נעמה סכר n

סקרה את הספר: לי יניני

התמרמרות רבה על חטאיו של אדם אחר מצביעה על רגשי אשם ומשמשת להם תחליף.
התמרמרות זאת עולה באופן אוטומטי כאשר תפישת האשם העצמי מאיימת. (אנה פרויד)

הפעם דווקא אתחיל מהסיכום: "הספר הזה הוא דניאל סטיל בתיבול של בוקי נאה". J

נעמה סכר רוקחת כאן עלילה שבהחלט יכולה להיות ריאלית (לצערי).

העלילה נעה בין שכונה ד' בבאר-שבע לרמת-השרון, הרצליה וקיסריה.

הספר מתחיל בפרולוג מעניין שמזכיר כתבה במדור הפלילים של העיתון היומיומי, ולדעתי מהווה את קרש הקפיצה לקריאה, וזורע את יצר הסקרנות.

אם כך על מה מדובר? ענת צור "נערה טובה", נולדה למשפחה דלת אמצעים, בשכונה ד' בבאר-שבע הידועה כשכונת פשע ואוכלוסיה סוציואקנומית "בעייתית".

לענת שני אחים: יוסי ודוד. שניהם צרכני סמים, פורצים וגונבים מכל הבא ליד, והכול בשביל מאיר עזריאן המתואר עם צלקת וכרס, ומעל לכול "השטן של באר-שבע".

הכול מתחיל בגיל 15. יוסי ודוד שהיו אמורים להגן על ענת-אחותם היחידה, מפצירים בה לצאת מבית-הספר בצהרי היום, וגוררים אותה למאיר עזריאן "לשלם את חובם".

"אז הבאתם לי את אחותכם הקטנה כדי למחוק את החוב שלכם, אה?"... "בת כמה את ענת?" ..."בת חמש עשרה"..."צעירה ויפה כמו שאני אוהב את זה"...."לא רוצה!".... "למאיר לא מסרבים לעולם. בואי למאיר, מותק, תתקרבי אלי, אני רוצה לראות אותך מקרוב. אל תפחדי ממני, ילדה".... ואת ההמשך תבינו לבד (מתוך הפרולוג)

איפה ההורים אסתר ועמרם צור? אין! מטרתם היחידה היא לשרוד בלבד. איך? על ידי המשכורת שענת מרוויחה במסעדה של מאיר עזריאן.

כעבור שבע שנים ענת צור בורחת... היא נסה כל עוד נפשה בה, משכונת המצוקה, ועולם הפשע, ודורשת לעצמה "מפלט".

בן ריטמן, בן 29, מנכ"ל חברת "מטרסיל גלובל הבינלאומית" ואלמן. הוא נותר לבדו עם בתו הקטנה בת החמש. במסגרת חינוכה של ליאל, הנסיכה הקטנה שלו, בן מפרסם מודעה בה הוא מחפש מטפלת במשרה מלאה.

רצה הגורל ועיניה של ענת נופלות על מודעת הדרושים הזו, ומכאן הדרך לחיבור בין בן וענת קצרה.

ענת נרדפת אחרי עולם הפשע המאיים, והמהווה מכשול לחלומותיה, ובן משמש לה כעוגן וככתף. סביבתו של בן "לא מקבלת" את ענת כפי שהיא. אימו של בן-צילה חוקרת וחופרת, ואורלי-אחותו מציקה, מאיימת ומתריעה, אך לרגש אין הגיון ובן מתאהב לאחר זמן רב של בצורת רגשית.

ברם, העבר לא מצליח להיפרד מענת, והוא רודף אותה במקום עבודתה ברמת השרון, במסגרת לימודיה באוניברסיטת בר-אילן, בהרצליה ובכל מקום אחר שבחרה לנטוע חיים חדשים.

כמו בכל העלילות הללו, לתוך מערבולת הרגשות ופצצת ההורמונים, מגיע תמיד הנסיך על הסוס הלבן בדמותו של בן ריטמן שטוען: "הכול שאלה של רצון. אם את רוצה, ממה לעזאזל את חוששת?" (עמוד 134) אלא מה, שבאותם דקות שהוא אמר את המשפט הזה, הוא לא היה מודע עד כמה ענת צור מעורבלת עם מאיר עזריאן ואחיה.

לאורך כל העלילה ענת צור שגדלה בשכונת "מסוכנת לבני-אדם" בורחת, ומחפשת את הניצוץ שיאיר את דרכה. היא נאבקת בגבורה כדי לשרוד ולהסתיר את צלקות נפשה. המרחק בינה לבין מה שהחיים מציבים לה, הוא צעד אחד בלבד, והיא בתעצומות נפשה קמה ונופלת..... קמה ונופלת..... עד ש...

לענת לא הייתה ילדות! בית ילדותה הותיר אותה מצולקת עם ילדות חשוכה. הזעקות בין קירות חדרה לא הגיעו להוריה ולאף אחד. היא נקברה בתוך סודות נפשעים, ומה שליווה את חייה היו צבעים אפורים, בדידות, בושה והשפלה.

העלילה מחולקת לשניים. החלק הראשון מגולל מפיה של ענת בלבד, ומעמוד 206 מצטרף קולו של בן ריטמן.

פרקי הספר קצרים ונותנים את קצב הקריאה. כמו בכל הספרים מהסוגה הזו, תמיד נמצאים גם מורי-דרך המתווים את הדרך. לבן היה את רועי חברו הנאמן, ולענת את דנית השופעת שמחת חיים, שהכירה באוניברסיטת בר אילן.

למרות שלא תמיד הסכמתי עם האובססיה והתנהגותו הלא אחראית, קל להתאהב בבן ריטמן עטוף הכריזמה והעקשן. סיפור פרידתו מאשתו – אילנית שנפטרה מסרטן כואב, העיב על חיו, והקשה על הטיפול בבתו.

מסכת ההתעללות שעברה ענת-לא קלה לקריאה, ואת האירועים ענת ריפדה בעננה. אני מודה שבקטעים הללו דילגתי על שורות. קטעי ההתאכזרות היו בלתי נסבלים ומצמררים.

לדעתי, קטעי הארוטיקה נכתבו במינון הסביר לז'אנר הארוטי-רומנטי.

אהבתי את ליאל הילדה הפקחית והשנונה. היא סקרנית רגישה ומרגישה, אך לא ידעה מה קורה מתחת לאפה. ליאל יודעת רק דבר אחד, שהיא אוהבת את ענת ומתגעגעת אליה.

החיבור של ענת ובן מטלטל את סירת חייהם ומעורר כעס, כאב וגם תקווה.

הכריכה שנבחרה על רקע הים האינסופי נהדרת. הצבעים והשבילים המפותלים, בהחלט מרמזים על הסתעפות העלילה, ומאידך גיסא הם מוארים ולא הוארו לחינם...

נעמה סכר בספר הביכורים "במציאות אחרת", שילבה ואת העושר מול העוני ב-385 עמודים מסקרנים, המוכיחים שאין דבר העומד בפני הרצון!

בשבילי זו "מציאות אחרת" וברור לי שהיא גם קיימת לצערי...

מומלץ לאוהבי והז'אנר, לקריאה בלילות לבנים, לאוהבי הפרקים הקצרים ודפים שעוברים מצד לצד בלי להרגיש.

לי יניני
בשורה התחתונה: החיים מתחילים היכן שהפחד נגמר (מתוך הספר - עמוד 356) זה תמיד נכון !!!

נתונים טכניים:
שם הספר: במציאות אחרת / IN A DIFFERENT REALITY
שם הסופר/ת: נעמה סכר/ Naama Secher
ז'אנר: רומן/פשע
שפת המקור: עברית
מספר עמודים: 385
הוצאה לאור: עצמית
שנת ההוצאה: 2016

כריכה אחורית:
״הגבולות הברורים שהצבנו לעצמנו מטשטשים ואני חוצה אותם, מתעלמת מתמרורי האזהרה שבדרך ומפתחת כלפיו רגשות אסורים. המציאות מכה בי במשחק מעוות שאני משחקת עם הלב שלי. מאוחר מדי לסגת, הסערה כבר החלה וחומות ליבי נפרצו."

מודעה אקראית המתפרסמת בעיתון הדרושים, מזמנת פגישה גורלית בין עולמה של ענת צור, בחורה צעירה משכונת מצוקה בבאר שבע, לבין עולמו של בן ריטמן, אלמן צעיר ועשיר, המחפש מטפלת לבתו הקטנה. הקרבה הלא שגרתית ביניהם, סוחפת אותם בסערה לתחילתו של רומן חושני ועוצמתי, המטלטל את חייהם. כאשר העבר רווי האלימות של ענת שב ומאיים להפריד ביניהם, וסודות אפלים מחייה מתחילים לצוץ ולהרוס את כל מה שחלמה עליו. עליה למצוא את הדרך להתמודד עם פצעי העבר שטרם הגלידו.
מה קורה כאשר העבר האפל חודר להווה ומאיים להרוס גם את העתיד לבוא ?
מה יהיה המחיר אותו תצטרך ענת לשלם ?
האם אהבה חזקה יכולה לגבור על כל המכשולים שבדרך ולשנות את פני המציאות ?
״במציאות אחרת״ הינו רומן ביכורים ישראלי משלב בתוכו אהבה, תשוקה ומתח.

נעמה סכר, בת 39, נשואה ואם לשלושה, הפכה את חלומה למציאות ורקמה בדמיונה הרב סיפור מרגש ויוצא דופן, על הנחישות והיכולת לשרוד במקומות חשוכים בהם רוב האנשים נופלים ולא קמים. סיפורם של בן וענת מוכיח כי החיים מתחילים באמת היכן שהפחד נגמר...